e-mail:  info@tevfikemre.com.tr

Tevfik 20 yaşında    
Yaşar Ceylan   
Cuma, 02 Şubat 2007  BÜYÜK TORBALI GAZETESİ

Image20 yıldır Torbalı’da tabldot hizmeti veren ve ilçede yemek servisinin öncülerinden olan Tevfik Emre Tabldot sektöründe 20. yılını kutladı.

1984 yılında Torbalı’da küçük bir lokanta- da iş hayatına başlayan Mithat Tekin’in kurduğu Tevfik Emre Tabldot bugün 4 bin kişiye günlük yemek servisi yapıyor. Önceki gün 20. hizmet yılı şerefine Hangar Restaurant’ta düzenlenen yemekte biraraya gelen Tevfik Emre çalışanları çeyrek asıra dayanan çalışma hayatlarının başarısını kutladı. Bugünlere birlik, beraberlik ve çalışma azmiyle geldiklerini belirten firma sahibi Mithat Tekin, “Torbalı’da küçük bir lokantayla başladığı iş hayatında bugün Tevfik Emre Tabldot’la Ege’nin sayılı yemek servis firmaları arasında olmamız benim için gurur verici. Bu başarı ekip ruhunun ürünüdür”dedi. Yemekte, çalışanlara hitaben konuşma yapan Personel Müdürü Ertan Çelik, “Bugün burada işine ve başarılarımıza emek verenlerle olmaktan mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki yılların da aynı istikrarla geçmesini dileriz”şeklinde konuştu

 

Torbalıya özgü bir yemek yapmalıyız    
Okan DiriL   
Salı, 13 Mart 2007   BÜYÜK TORBALI GAZETESİ

Tevfik Emre Tabldot acısıyla tatlısıyla 20.yılına girdi. İsmini, işletme sahibi Mithat Tekin’nin iki oğlu Tevfik ve Emre’den alan firma, Torbalı civarında 80 nin üzerinde yerli ve yabancı şirkete yemek veriyor. Son sistem teknolojinin kullanıldığı ve 32 personelin çalıştığı Tevfik Emre Tabldot’un yöneticisi, aynı zamanda firma sahibi olan Mithat Tekin ile bir öğle yemeğinde bir araya geldik. “Yemek üzerine sohbet yemekte yapılır” diyerek söze başlayan Mithat Tekin’le keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

ImageMithat Bey, kendiniz ve şirketiniz hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?
Aydın’a bağlı Karacasu’da 1961 yılında doğdum. 1971 yılında ailecek İzmir’e geldik. İzmir’de okulumu tamamladıktan sonra babamın pide salonunda çalışmaya başladım. Askerden sonra Torbalı’ya gelerek 1984 yılında asfalt kenarında ilk yerimizi açtık O zamanlarda tabldot usulü yemek vermeye başladık. Zaman içerisinde firmalarla çalışmaya başlayarak Tevfik Emre Tabldot’u bu günlere getirdik. Şu anda firmamız ISO 9001-2000, HACCP, TSE, EN 13001, ONSAS TSE, EN 18001, CYS 14001sistem belgeleri ile hizmet vermektedir. Camel’in Marlboro’nun yapılışında onlara tabldot veren ilk firma bizdik.
Şu anda Tevfik Emre Tabldot kaç şirketin yemek ihtiyacını karşılıyor?
 Torbalı civarında 80’nin üzerinde şirkete yemek vermekteyiz. Hemen hemen her kesim ve her sektörden müşterimiz var diyebiliriz.  Bunun yanında sanayi içerisinde oluşturduğumuz yemekhane ile sanayiden de bir çok esnafın öğle yemeği ihtiyacını karşılamaktayız. 32 personel ile çalışmaktayız. Bunun yanında işletmemizde sürekli bulunan bir de gıda mühendisimiz var. İlerleyen zamanlarda bu rakamı artırarak yemeğin lezzetinden ve hijyeniklikten ödün vermeden firmamızı daha ileriye götüreceğiz.
Her zaman aynı lezzeti nasıl tutturuyorsunuz?
Yemek yapmak da artık bir sektör. Sanayileşme gibi fabrikalaşma gibi bir sektör yani. Bizim için de artık burası bir yemek fabrikası. Yaptığımız yemeklerde standartı yakalamak için son teknoloji makinalar kullanıyoruz. Nedir bunlar? Marul gibi sebzeleri standart ölçülerde kesebilecek makinalar, bulaşıkları daha seri yıkayabilmek için bant üzerinde çalışan yıkama makinaları gibi her şeyimiz son sistem. Zaten böyle olmazsa bu iş yürümez. Mesela patatesi elde doğrayarak yetiştirmeniz ve aynı lezzeti yakalamamız mümkün olmaz. Bir de personelimizi sürekli değiştirmiyoruz. Bakarsanız ahçımız 15 yıldır aynıdır. Insanların alıştığı bir damak tadı var ve biz bu çizgiyi bozmadan devam ediyoruz. Başarımızın sırrı elamanlarımızı sık sık değiştirmemiz.
Yaptığınız yemekler kontrol ediliyor mu?
Sürekli işletmemiz bünyesinde çalışan bir gıda mühendisimiz var. Yapılan yemeklerden birer kap numune alınarak 72 saat saklar. Bunun yanında gıda mühendisimiz yemeklerin lezzetlerin ve ortamın hijyenikliğini kontrol eder. En ufak bir tad değişikliği ya da görünebilecek bir hatada o yemek kesinlikle ve kesinlikle kimseye sunulmaz. Bu konuda çok hassas ve titiz davranıyoruz. Hijyen bizim için çok önemli. Dikkat ettiyseniz içeri girerken galoşsuz sizi almadık. Tüm personel ve misafirlerimiz dahil galoş ve şapka kullanmak zorundadırlar.
Torbalı’nın meşhur bir yemeği yok biliyorsunuz. Siz bir yemek fabrikası olarak böyle bir yemeğe öncülük etmeyi düşündünüz mü?
Şu ana kadar böyle bir çalışmamız olmadı ama bundan sonra böyle bir şey düşünebiliriz. Aslına bakarsanız Torbalı’ nın meşhur bir yemeği olmalı. Bakınız Tire’ye, neyi meşhur? Köftesi. Bakınız Selçuk’a, neyi meşhur? Çöp şişi. Aynı şekilde Ödemiş’in köftesi meşhur.  Neden Torbalı’nın da meşhur bir yemeği olmasın? Tabi bunu tek başımıza çıkarak; ‘Ya hadi bu Torbalı’nın yemeği olsun’ diyemeyiz. Fakat Ticaret Odası ve Esnaf Odası gibi sivil toplum kuruluşlarının bu yönde çalışmalarına  her türlü desteği vereceğimizi de söylemek istiyorum.
Yemek sektöründe bir sıkıntı var mı Mithat bey?
Evet şimdi çok hassas bir konuya değindiniz. Yemek sektöründe sıkıntı var tabi. Sıkıntımız merdiven altı diye tabir edilen ruhsatı olmayan, doğru dürüst bir mutfağı olmayan; daha doğrusu firma dahi olmayan kişilerin piyasayı olumsuz yönde etkilemesinden yana şikayetçiyiz. Efendim yemek bu. Şaka yapılacak bir yanı yok. Yemeğin piştiği ortamın tamamen hijyenik olması gerekir. Düşünsenize gözünüz görmüyor ama yemeğin nereden geldiği nasıl bir mutfakta yapıldığı belli değil. Bizim mutfağımız günün her saati gelecek firma sahiplerine ve bizden yemek yiyen kişilere açık.  Sektörde olması gereken hijyeni biz fazlası ile sağlıyoruz. Sonuçta yemek sağlıklı bir ortamda pişmeli ki insan sağlığını tehdit edici bir unsur olmasın. İşte biz bu düşünceler ile çalışırken merdiven altı dediğimiz firmalar ve bu firmaları tercih eden işletme sahiplerinden dertliyiz. Bizden yemek alınsın demiyorum. Bu işe yıllarını vermiş biri olarak uyarıyorum. O yemeği yiyecek olan insanları lütfen düşünsünler. Lütfen hijyenik ortamlarda gerçek ustalar yapsın yemekleri ve yemek alan firmalar lütfen yemeğinizin piştiği geldiği yerleri en azından haftada bir sefer kontrol ediniz.
Dışarıdan yemek alan firmalar nelere dikkat etmeli?
Tarım Bakanlığı’ndan belgeleri var mı? Ziraat tüzüğüne uygun mu? Öncelikli olarak bunlar kontrol edilmeli. Yemek yapılan yer muhakkak gezilmeli. Bunu biz gördüğümüz kadarı ile yabancı sermayeli firmalar daha çok yapıyorlar. Bizim Türk firmalarından sadece telefon ile yemek alan firmalara rastlıyoruz. Bu her ne kadar bizim sağladığımız güvenden de kaynaklansa en azından haftada bir sefer o işletme sahipleri gelerek firmamız kontrol etmeleri bizlere daha bir güven veriyor. Sadece görünen kısımda değil görünmeyen kısımlar da kontrol edilmeli. Nedir efendim bunlar? Mesela faturalar. Malzemeler nereden alınıyor. Kaç kilo alınarak kaç kilo depolanıyor?. Bunlara da dikkat edilmeli.
Mithat Bey son olarak bizlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Lütfen tüketicimiz bilinçli olsun. Bilinçli tüketici daha iyi üretim ve kaliteye firma sahibini zorlar. Bu da hem insanlar için hem o firma için iyi sonuçlar verir.
Bu tatlı söyleşiden dolayı size teşekkür ediyoruz.
Bende Büyük Torbalı Gazetesi’ne, bizlere insanları uyarma fırsatı verdiği için yürekten teşekkür ediyorum. Gazeteniz de ilçemize yakışacak güzellikte yayın yapıyor. Sık sık iş aleminin sorunlarına değinip bizim sesimiz oluyorsunuz.
Tüm Torbalı halkına saygılarımı sunuyorum.

 

1 ay boyunca 1500 aileye sıcak yemek    
Okan DiriL   
Çarşamba, 12 Eylül 2007   BÜYÜK TORBALI GAZETESİ

İslam aleminin kutsal ayı Ramazan bu akşam kılınacak ilk teravih namazıyla başlayacak ve gece yarısından sonra sahura kalkılacak.

 KAPI KAPI YEMEK SERVİSİ
Torbalı Belediyesi bu yıl Ramazan ayında yaklaşık 1500 ihtiyaç sahibi aileye yemek yardımında bulunacak. Belediye tarafından her yıl kurulan iftar çadırı bu yıl çalışan ev hanımlarının mesai saatinden sonra iftar vaktine hazırlanabilecekleri göz önüne alınarak ve geçen sene talebin olmaması nedeniyle  kurulmadı. Torbalı Belediyesi Basın Bürosu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada “Belediyemiz gerek mahalle muhtarlarından gelen liste, gerekse bizzat bize yapılan başvurularImage sonrasında ihtiyaç sahibi yaklaşık 1500 aileyi tespit etti. Ekiplerimiz kapı kapı dolaşarak bu ailelere iftar vaktinde sıcak yemek dağıtacak” denildi.

HER MAHALLEYE BİR DAVULCU
Bir Ramazan geleneği olan davulcular bu yıl da Torbalı mahallerinde gezerek vatandaşları sahura kaldıracak. Belediye tarafından yapılan ihale ile 9 mahallesi bulunan Torbalı’da 9 davulcu görev yapacak. Torbalı Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı içerisinde sosyal ve kültürel etkinlikler de düzenleyecek.

PERSONELE DE YEMEK
Torbalı Belediyesi bundan böyle bünyesinde çalışan 110 personele öğle yemeği verecek. İlçe Garajı’nda yapılan yemekhanede her gün 3 çeşit yemek ve tatlı verilecek. Yemekler Tevfik Emre Tabldot tarafından servis edilecek. Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un talimatıyla personele öğle yemeği verdiklerini belirten Fen İşleri Sorumlusu Yusuf Balık, “Uzun zamandır düşündüğümüz ve gerçekleştirmek için çalışmalar yaptığımız uygulamaları tek tek hayata geçiriyoruz. 110 personelimiz bundan böyle öğle yemekleri için evlerine giderek zaman kaybetmeyecek. Çalışanlar öğle yemeği vaktinde burada olmasalar da yemekleri ayrılacak, istedikleri zaman yiyebilecekler. Öğle yemeğinden eve gitmek zorunda kalan arkadaşlarımız hem zaman kaybetmiş oluyorlardı hem de dinlenemeden iş başı yapıyorlardı. Artık yemeğini yiyen burada çayını içip dinlenebilecek. Garajda yemekhanenin yansıra çay ocağımız ve personelimiz için berber de faaliyet girdi. Personelin en sağlıklı ve uygun koşullarda çalışabilmesi için tüm şartlarımızı iyileştirmeye, yenilikler yapmaya çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADRES : Atatürk Sanayi Sitesi 17 Sokak No: 22 Torbalı / İZMİR   TEL :   0232  853 12 72 - 853 19 78 FAX :  0232 853 24 74

Bu Web Sitesine Giriş Yapan Kişi ve Kurumlar Sınırlı Sorumluluk Beyanını Okumuş ve Kabul Etmiş Sayılırlar....

Adres: Atatürk Sanayi Sitesi 17 Sokak No: 22 Torbalı / İZMİR         Tel: 0232  853 22 03  - 853 15 89     Fax: 0232 853 24 74  e-mail : info@tevfikemre.com.tr

Copyright © 2008 TEVFİK EMRE TABLDOT